Trebišovské múzeum vráti život na panstvo Andrássyovcov, pomôže v tom   virtuálna prehliadka aj rozšírená realita

  • Home
  • Správy
  • Trebišovské múzeum vráti život na panstvo Andrássyovcov, pomôže v tom   virtuálna prehliadka aj rozšírená realita
31 máj

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v rámci najúspešnejšieho projektu kraja z internej výzvy „Tradície inšpirujú inovácie 2022“ oživí život na niekdajšom panstve Andrássyovcov. 

Nová virtuálna expozícia s názvom Život na panstve vznikne pomocou aplikácie, ktorá využíva technológiu rozšírenej reality, takzvanú Augmented Reality. Táto technológia umožní, aby sa návštevníci prostredníctvom svojich mobilných zariadení stretli s niekdajšími pracovníkmi a obyvateľmi trebišovského kaštieľa.

„V tomto roku podporil Košický samosprávny kraj v rámci internej  výzvy Tradície inšpirujú inovácie štyri projekty a toto je jeden z nich. Na ich realizáciu sme  vyčlenili 200 000 eur. Župa kladie veľký dôraz na podporu regionálneho turizmu. Som preto rád, že, sme mohli podporiť takúto inovatívnu a zaujímavú myšlienku, ktorú sme v kraji doposiaľ ešte nerealizovali. Verím, že aj vďaka tejto expozícii pritiahneme k spoznávaniu vlastnej  histórie aj mladšiu generáciu, “  – vyjadril sa predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.

Návštevník múzea získa vedomosti o tom, aké hospodárske a obytné budovy fungovali v areáli trebišovského kaštieľa, ako vyzerali, kto každý pracoval na panstve v Trebišove, ako sa obliekali začiatkom 20. storočia obyčajní ľudia, ale aj grófska rodina, čo trápilo a čo potešilo služobníctvo a šľachtu, či aké tradície a zvyky mali obyvatelia kaštieľa a tí, ktorí im slúžili. „Hlavnou myšlienkou je zábavným a vzdelávacím spôsobom prezentovať život, pocity, odievanie    a zvyky na panstve Andrássyovcov v Trebišove začiatkom 20. storočia s využitím modernej a digitálnej techniky a zároveň tak viac spopularizovať areál múzea,“  povedala  riaditeľka múzea, Beáta Kereštanová.

V rámci aplikácie múzeum oživí 6 postáv a jednu hudobnú skupinu. Návštevníkom sa tak naskytne príležitosť spoznať kuchárku, slúžku, koniara, záhradníka, grófa a grófku ako aj cigánsku kapelu, ktorá osadenstvu kaštieľa kedysi vyhrávala do tanca. Predstaviteľmi týchto postáv budú známi slovenskí a maďarskí herci a herečky.  

Predpokladaný termín sprístupnenia virtuálnej prehliadky pre verejnosť je koniec septembra, začiatok októbra 2022.

Projekt je realizovaný v rámci internej výzvy „Tradície inšpirujú inovácie 2022“

Autor: Imrich Kováč

Kontaktná osoba: Imrich Kováč, Mgr. Anna Tkáčová

Emailová adresa: kovac.imrich@muzeumtrebisov.sk, tkacova.anna@muzeumtrebisov.sk

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené so znakom *