Tokaj v Európe – DEDOVIZEŇ 2024

04 máj

4. mája sa v obci Slovenské Nové Mesto uskutočnilo podujatie Tokaj v Európe – DEDOVIZEŇ. Hlavnými organizátormi podujatia boli Obec Slovenské Nové Mesto a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi boli: Občianske združenie Tokajský strapec Viničky, Matica Slovenská, ZO Jednota dôchodcov Slovenska Slovenské Nové Mesto.

Už tradične sa program začal pietnym aktom položenia vencov k pamätníku M. R. Štefánika. Tohto roku sme si uctili pamiatku v deň 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Program pokračoval na amfiteátri príhovorom starostu obce p. Jánom Kaliničom. V kultúrnom program sa predstavili domáce kolektívy: Folklórna skupina Novomeščanka, Detský folklórny súbor Slniečko, Tanečná skupina Novomestský strapček a Rómsky súbor Mladosť.Po domácich kolektívoch vystúpili: Tanečná skupina zo Sátoraljaújhely z Maďarska, Folklórny súbor Zemplín z Michaloviec, Jadranka Handlovská speváčka slovenských a balkánskych piesní a Mafia Corner, slovenský spevák a hudobník Michal Marušin.

Súčasťou programu boli aj sprievodné podujatia:Kreatívne dielničky – výroba keramiky, razenie mincí, výroba píšťal, výroba náramkov, čeleniek, loptičiek, drevených úžitkových predmetov. Májový jarmok, Interaktívna výstava Erika Trellu, výstava hasičskej techniky, tradičná a súčasná gastronómia, výstava obrazov žiakov ZŠ Slovenské Nové Mesto. Nechýbali detské hrady, kolotoče, turistické vláčiky a jazda na koči.

Súčasťou podujatia bol aj Deň otvorených tokajských gazdovských pivníc vo Viničkách.

Bolo mi cťou po trinástich rokoch znovu organizovať to krásne podujatie, keďže v roku 2004 som bola pri jeho vzniku.

ĎAKUJEME všetkým účastníkom podujatia, boli ste úžasní. Poďakovanie patrí aj divákom, ktorí svojou prítomnosťou a náladou urobili krásnu atmosféru. Veríme, že ste si podujatie všetci užili.

Text a fotografie : Gabriela Cibáková

predchádzajúci príspevok

Ďakujeme Patrikovi Hermanovi

nasledujúci príspevok