Trebišovski pisanki

Dospelí

Deti

Informácie o podujatí

Čo by to bol ETNO rok 2024 bez tradičnej výstavy veľkonočných kraslíc Trebišovski pisanki?

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zriadenie Košického samosprávneho kraja, si pre návštevníkov – milovníkov ľudovej kultúry pripravilo tradičnú výstavu Trebišovski pisanki, ktorá v tomto roku nesenom v znamení ETNO nesmela v žiadnom prípade chýbať. Prví návštevníci mali možnosť nechať sa podmaniť rozmanitosťou a precíznosťou výtvorov z rúk 64 vystavovateľov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Rakúska a Rumunska už od 1.3.2024, kedy bola výstava sprístupnená verejnosti.

„944 kusov dekorovaných vajíčok je dôkazom toho, že tradícia zdobenia kraslíc neutícha, práve naopak pretrváva a odovzdáva sa aj mladšej generácii,“ uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

A keďže každý má svoj štýl a preferencie, na výstave si môže návštevník vybrať práve tú z techník, ktorá je jeho srdcu blízka. Na výstave sa tak prezentujú nielen tradičné techniky, ku ktorým spadá viacfarebná vosková batika špendlíkom a stužkou (pisárkou), reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, bavlnkou, leptanie octom, leptanie šťavou z kyslej kapusty, ale aj netradičné techniky ako napríklad prelamovanie (madeira), zdobenie farbami, zdobenie paličkovaním, zdobenie nitovaním, oblepovanie semienkami, či zdobenie cínovaním, ktoré sa konkrétne na výstave Trebišovski pisanki objavuje po prvýkrát.

Prítomná je aj kombinovaná tradičná technika ako farbenie v odvare z cibuľových šúp s vyškrabovaním, spoločne s kombinovanými technikami – tradičné s netradičným ako reliéfne zdobenie voskom s prelamovaním, farbenie v odvare z cibuľových šúp a zdobenie tušom (fixkou) spolu s vyškrabovaním a brúsením, zdobenie kukuričným šúpolím a zdobenie voskom. Nechýbajú ani iné kombinované techniky ako oblepovanie prámikmi so zlatými, striebornými detailmi.

Hojnosť – týmto slovom by sa dala stručne klasifikovať táto výstava, a to nielen z hľadiska počtu využitých techník, ale aj potrebného materiálu na ich výrobu, v tomto prípade škrupín od vajíčok. Múze sa medze nekládli a vystavovatelia svoj talent predviedli na škrupinách – prepeličích, holubích, slepačích, kačacích, morčacích, husacích i pštrosích vajec.

„Okrem samotnej výstavy Trebišovski pisanki naše múzeum pripravuje 10.3.2024 k tejto výstave aj sprievodný program v podobe tvorivej dielne „Zdobíme kraslice“. Je to v poradí 16. ročník, na ktorom sa predstaví 11 krasličiariek z trebišovského i vranovského okresu,“  uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

Mgr. Simona Radová
etnológ