AstroRoadShow Košického kraja 2023

  • Home
  • AstroRoadShow Košického kraja 2023
13 jún

Príďte sa dotknúť hviezd spolu s kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja – hvezdárňami z Rožňavy, Medzeva, Michaloviec a Trebišova

Unikátnou prezentáciou popularizácie astronómie sa prvýkrát verejnosti predstavia štyri kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja 23. júna 2023 v Obchodnom centre Optima v Košiciach. Celodenné interaktívne podujatie poskytne návštevníkom jedinečný zážitok spojený s  poznávaním vesmíru prostredníctvom krátkych vzdelávacích a audiovizuálnych programov, vrátane predstavenia astronomickej pozorovacej techniky.

Pred vchodom dolnej časti obchodného centrabude prebiehať pozorovanie Slnka špeciálnymi teleskopmi, zatiaľ čo program vdvoch mobilných planetáriách amnožstvo zábavno-edukačných aktivít sa uskutoční na prízemí v takzvanom „vajíčku“.

Organizácie cielené na astronómiu, ktoré pôsobili v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, boli včlenené do miestne príslušných kultúrnych centier. Dôvody boli rôzne, čas ale ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie. Akčnosť a kreativita našich kolegov z kultúrnych inštitúcií sa skĺbili so špecializovanou odbornou činnosťou hvezdární. Dôkazom toho je aj pripravovaná krajská AstroRoadShow. Kolegovia z rôznych kútov našej župy prinesú kúsok vesmíru a množstvo sprievodných aktivít do Košíc. Veda o vesmíre, pozorovanie nočnej oblohy či vzájomná interakcia vesmírnych telies ma fascinujú od detstva. Osobitne preto vítam a s nadšením očakávam tento zaujímavý deň,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Hvezdáreň v Rožňave, ktorá je súčasťou Gemerského osvetového strediska prinesie návštevníkom okrem planetárneho programu aj pestré sprievodné aktivity.  Napríklad umožní vyskúšať Van de Graaffov generátor, pomocou farieb a štetcov preniesť vesmír na veľkoplošné plátna, súťažiť v skladaní unikátnej keramickej slnečnej sústavy a ukáže možnosti pozorovania oblohy zdieľaním obrazu na smartfón či tablet.

Ďalšou organizáciou, ktorá pricestuje aj so svojím digitálnym planetáriom je Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum. Návštevníci planetária sa môžu tešiť na ukážky pohybu oblohy, súhvezdí, Mliečnej cesty, planét, Zeme z vesmíru cez deň a v noci, ale aj na projekcie povrchov Mesiaca a Marsu.

Útvar astronómie Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove ponúkne pozorovanie Slnka pomocou slnečného ďalekohľadu Lunt a NexstarEvolution s Herschelovým hranolom a špeciálnymi okuliarmi s Baederfóliou. Najmenší návštevníci budú môcť vyskúšať hračky na solárnu energiu, tí starší sa zas môžu tešiť na analýzu svetla pomocou spektroskopu.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja, sa pridá k pozorovaniu Slnka. K dispozícii bude zrkadlový ďalekohľad Dobson 150/900 so slnečným filtrom na pozorovanie slnečných škvŕn a slnečný ďalekohľad LUNT LS50 v spektre H-alfa na pozorovanie slnečných erupcií.

„AstroRoadShow Košického kraja 2023 je skvelou príležitosťou pre deti aj dospelých, ako objaviť tajomný vesmír, rozšíriť svoje vedomosti,  zároveň je aj jedinečným a pútavým podujatím, ktoré Vás vtiahne do fascinujúceho sveta kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja,“ pozýva návštevníkov v mene hlavného organizátora Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Termín a miesto konania: 23. júna 2023 od 9:00 do 19:00 v OC Optima Košice

Kontaktná osoba:Zdeněk Molnár, hvezdaren@gos.sk, 0918 244 901

Tešíme sa na Vás!

predchádzajúci príspevok

KAŠTIEĽKOVO - Júl 2023