Štefan Bubán - Tu a teraz

Vernisáž
12.1.2024 o 16:00
Miesto konania výstavy
Koniareň – priestor pre súčasné umenie

ZDARMA

pre všetkých

Informácie o podujatí

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva návštevníkov a milovníkov umenia na výstavu obrazov Štefana Bubána s názvom Tu a teraz.

„Máme tú česť, že sa v priestoroch našej galérie predstaví výberom zo svojej maliarskej tvorby pod názvom Tu a teraz pán Štefan Bubán, ktorý patrí k predstaviteľom staršej generácie slovenských výtvarných umelcov. Výstava potrvá od 12. januára do 18. februára 2024. Všetkých vás srdečne pozývame,“ povedala Beáta Kereštanová, riaditeľka trebišovského múzea.

Štefan Bubán sa narodil 29.7.1932 v Pavlovciach nad Uhom. V roku 1955 ukončil štúdium vo výtvarnom odbore na Vyššej odbornej škole pedagogickej v Prešove. V roku 1959-1964 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je členom výtvarných spolkov doma aj v zahraničí. Do roku 1990 bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a od roku 1995 je členom Umeleckej besedy slovenskej. V roku 2002 bol prijatý za člena výtvarnej skupiny Giuseppe de Nittis v Taliansku a od roku 2004 je členom Societe d´Artes v Paríži. Vystavoval na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách v rámci celého sveta. Venuje sa komornej maľbe. Žije a tvorí v Trebišove.

V tvorbe umelca najskôr dominovali kompozície s figurálnymi motívmi s typickou deformáciou figúr, neskôr nastúpila krajinomaľba. Krajinárske motívy východoslovenskej nížiny obsahujú výrazné koloristické efekty. V súčasnosti sa jeho tvorba nesie v modernistickom štýle. Štefan Bubán je maliarom modelovaných geometricko-abstraktno-neformálnych fantázií. Je to jednoznačná štylistická dospelosť vízie priestoru smerujúca k abstraktnosti. Bubán, ktorý robí z maľby charakterové rozprávanie, sa spolieha na – (pre neho typický), neodolateľný inštinktívny tvorivý zápal. Na voľného ducha skladajúceho jeho predstavy do majstrovského používania farby a fantazijných kompozícií.

Štefan Bubán je jednou z významných osobností zastupujúcich starú avantgardu konca storočia.

Fotogaléria z vernisáže výstavy Štefan Bubán - Tu a teraz

PhDr. Gabriela Haščáková