• Dátum a čas

Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov

zadarmo

Verejné večerné pozorovanie

Útvar astronómie Vás pozýva na pozorovanie večernej oblohy prenosnými ďalekohľadmi. Náš verný spoločník, Mesiac bude jeden deň po splne, bude pozorovateľný celú noc. Ak nám bude priať počasie, v jeho blízkosti zažiari planéta Mars, ktorá je práve v opozícii a tak isto bude viditeľná celú noc. Nad južný až juhozápadným obzorom uvidíme svietiť planéty Saturn a Jupiter. Od 4. 12. je aktívny meteorický roj Geminidy, ktorý patrí k trom najvýdatnejším pravidelným rojom v jeseni. Jeho maximum nastane 13. 12. krátko po poludní. Pozorovanie meteorov pred maximom ovplyvní Mesiac v splne, preto podmienky nebudú ideálne. Geminidy bývajú pomerne jasné a sú pomalé, tak aj napriek všetkému ich snáď budeme môcť vidieť. V prípade nepriaznivého počasia je pripravený náhradný program. Pozorovanie sa uskutoční v piatok 9. 12. o 17:00 hod. v areáli múzea pri jazdiarni.

Tešíme sa na Vás.

Vstupné: Zadarmo

Kontakt: 0902 627 882

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás prosím na majkacaty@gmail.com