Sviatok sv. Urbana

„Urban ešte niekedy bradou pokýva.“

Svätý Urban patrón vinohradov, ktorého sošky je možné objaviť skoro v každej malej či veľkej vinici, prípadne pri vínnych pivniciach, slávi svoj sviatok 25. mája. 

Vinohradníci sa na sv. Urbana obracali s dôverou, že v neistom májovom počasí, ochráni ich vinice pred nepriazňami počasia, ako aj ich víno od všetkej škody. Vinohradníci zvykli na sviatok sv. Urbana prinášať k jeho sochám to najkvalitnejšie víno alebo ratolesti viniča, aby im „svätý Urban vinice uchránil“.

V niektorých vinohradníckych oblastiach sa dokonca usporadúvali procesie na počesť tohto svätca, ktoré smerovali k jeho sochám vo vinohradoch.  

Víno ako také malo v minulosti významné postavenie, ktoré si uchovalo aj v súčasnosti. Pre vyššie a najvyššie spoločenské vrstvy bola konzumácia vína prirodzeným každodenným javom. V 14. storočí sa  kvalitné uhorské vína stali dôležitým vývozným artiklom.

 Čo sa týkalo tokajských vín, tie sa vďaka svojej vysokej kvalite vo veľkom vyvážali do Poľska, Rakúska, ako aj cárskeho Ruska. Obľúbené sa stali aj na kráľovskom dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., ktorý o tokajskom víne prehlásil „Vinum regum, rex vinorum“ (Víno kráľov, kráľ vín).

Text : Mgr. Simona Radová