Pozorovanie večernej oblohy

Pozvánka na pozorovanie večernej oblohy v trebišovskej hvezdárni

Dátumy pozorovaní
16. a 23. februára 2024
Miesto udalosti
Areál múzea pri budove jazdiarne

ZDARMA

pre všetkých

Informácie o podujatí

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – Útvar astronómie, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva v piatok 16. 2. 2024 o 17:30 hod. na podujatie „Pozorovanie večernej oblohy“, ktoré sa uskutoční v areáli múzea pri jazdiarni.

Pozorovanie oblohy nám ponúkne putovanie zimnými súhvezdiami nad južným obzorom. Blízko pri Plejádach uvidíme Mesiac, ktorý bude presne  v prvej štvrti. Práve v tejto fáze sú krátery na jeho povrchu veľmi dobre pozorovateľné. Napravo od neho zažiari Jupiter v celej svojej kráse. V piatok 23. februára o 17:30 hod pri západe Slnka sa na východe nad obzor vyhupne Mesiac. Bude sa nachádzať vo fáze splnu a jeho jasnosť dosiahne – 12,4 mag.. Budeme môcť pozorovať len najjasnejšie hviezdy na oblohe. Ešte stále si v ďalekohľade pozrieme aj planétu Jupiter, ktorý sa nachádza vysoko nad juhozápadným obzorom. Pozorovania budú obohatené prednáškou na tému, prínosu všetkých žien a dievčat v astronómii. Medzinárodná astronomická únia (IAU) dôrazne podporuje aktivity počas celého roka s osobitným zameraním medzi dvoma medzinárodnými dňami, ktoré prijala Organizácia Spojených národov: Medzinárodným dňom žien a dievčat vo vede 11. februára a Medzinárodným dňom žien 8. marca. Útvar astronómie aj takýmto spôsobom chce širokej verejnosti sprostredkovať túto zaujímavú tému.

Beáta Lešková
manažér kultúry