Dožinky 2024 - Chlieb náš každodenný

Dátum podujatia
10. august 2024
Čas
14:00 - 20:00
Miesto udalosti
Múzeum Trebišov
Vstupné

5€

Informácie o podujatí

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje 10. augusta 2024 v areáli trebišovského kaštieľa podujatie Chlieb náš každodenný – Dožinky. Keďže sa tento rok v kaštieli nesie v znamení ETNO, celé podujatie sa bude niesť v tomto duchu.   

„Atmosféra nášho ETNO roka bude kulminovať na podujatí Chlieb náš každodenný – Dožinky, kde sa návštevníci môžu tešiť na bohatý program pre deti i dospelých.. Tento rok máme navyše tú česť, že sa počas podujatia slávnostne podpíše memorandum o nadchádzajúcej vzájomnej spolupráci s maďarským mestom Satoraljaujhely“, uviedla riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, PhDr. Beáta Kereštanová.

Na úvod programu vystúpi na pódiu v parku kaštieľa o 14:00 hod. folklórna skupina Parchovianka so svojím dožinkovým folklórnym pásmom. Priaznivci divadla sa môžu tešiť na krátky divadelný fragment Dobrodružstvo pri obžinkoch v podaní Divadla G z Trebišova. O zábavu sa tento rok nepochybne postará aj hudobná skupina Štefan Repka Gorals band. Svoje tradície budú prezentovať aj naši maďarskí susedia v podaní folklóristov.   

Atmosféru podujatia Chlieb náš každodenný umocní výstava v priestoroch galérie kaštieľa pod názvom „Od klasu po krajec chleba“, ako aj výstava a prezentácia tradičného ľudového liečiteľstva. Prekvapením pre návštevníkov bude interaktívna drevorezba Cesta k sebe – Tancuj v drevenom objatí.

V areáli parku si návštevníci budú môcť pozrieť ukážky tradičnej prípravy chleba a ochutnať (nielen) tokajské víno zo slovenskej a maďarskej oblasti. Nebude chýbať tradičný trh s ručne vyrábanými výrobkami, včelími produktmi, dokonca chlebom a pečivom. Aký by to bol ETNO rok bez ukážok tradičných remesiel, ako je hrnčiarstvo, drevorezba, drotárstvo, ako aj ochutnávky jedál z tradičnej slovenskej a maďarskej gastronómie.

„Dožinky sa v minulosti spájali s oslavou úrody a patrili k najvýznamnejším slávnostiam v roku. Náš dnešný komfort v podobe dostupnosti akýchkoľvek potravín naši predkovia nepoznali, preto som rád, že programom Chlieb náš každodenný – Dožinky pripomíname aj tieto súvislosti mladším generáciám. Verím, že hojná dožinková oslava nie len zabaví a poučí, ale symbolicky nasýti všetkých návštevníkov Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove“, uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka.

Malých návštevníkov čaká zábavná show Sranda Banda, ako aj aktivity v Detskom svete – tvorivé dielne, skákacie hrady, atď. Nebude chýbať už tradičná zážitková jazda na historickom traktore s vlečkou.

Záver podujatia bude patriť koncertu skupiny Mafia Corner o 19:00 hod.

Vstupné na podujatie je 5 €.

Kontakt: Bc. Zuzana Pavlová

pavlova.zuzana@muzeumtrebisov.sk