AstroRoadShow Košického kraja 2024

Príďte sa dotknúť hviezd spolu s kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja – hvezdárňami z Michaloviec, Rožňavy, Medzeva, a Trebišova

OC Zemplín Michalovce
10. júna 2024 od 9:00 do 19:00
OC Maradas Spišská Nová Ves
12. júna 2024 od 9:00 do 19:00
OC Optima Košice
14. júna 2024 od 9:00 do 19:00
Informácie o podujatí

Kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja aj tento rok pripravili zaujímavý výlet vesmírom, hviezdne zážitky pripravili hvezdárne z Michaloviec, Rožňavy, Medzeva a Trebišova.

Po minuloročnom úspechu v košickom Obchodnom centre Optima, sa tento rok AstroRoadShow Košického kraja rozšíri až do troch miest: 10. júna v Michalovciach (Obchodné centrum Zemplín), 12. júna v Spišskej Novej Vsi (Obchodné centrum Madaras) a 14. júna v Košiciach (Obchodné centrum Optima). Výnimočnosťou tohto roka je živý online vstup špeciálneho hosťa, astrobiologičky Dr. Michaely Musilovej v OC Optima 14. júna o 17:00.

„Vesmír je nesmierne fascinujúci, obrovský a tajomný. Hoci nedokážeme cestovať k ďalším galaxiám či k iným hviezdam a ľudská noha sa zatiaľ nedotkla ani našich najbližších planét, chceme východniarom priblížiť vesmír. Tým najlepším spôsobom je zábavno-náučná forma prostredníctvom našej AstroRoadShow Košického kraja. Čakajú nás vzdelávacie audiovizuálne programy v planetáriách, prezentácia astronomickej pozorovacej techniky, pozorovanie Slnka ďalekohľadmi, vedecké hračky, tvorivé dielne, fotosteny a mnoho ďalších aktivít. “, uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Pre veľkých aj malých zvedavcov je vo všetkých troch mestách pripravený bohatý program plný vzdelávacích a zábavných aktivít, ktoré zostanú v pamäti ešte dlho.

Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum v Michalovciach prinesie do obchodného centra mobilné planetárium, ktoré návštevníkov prevedie celým vesmírom. Tí uvidia ukážky pohybu oblohy, súhvezdí, Mliečnej cesty, planét a ďalších objektov. Prekvapí pohľad na povrch Mesiaca či Marsu. Na svoje si prídu aj fanúšikovia Slnka a alternatívnych zdrojov energie pri ukážke solárnych hračiek. Zábavu sľubuje vesmírne puzzle, hlavolamy a maľovanky.

S najväčšou atrakciou podujatia, s mobilným planetáriom, pricestuje rožňavská hvezdáreň, ktorá je súčasťou Gemerského osvetového strediska. Program bude pozostávať zo spoznávania slnečnej sústavya ukážok krátkych Fulldome filmov (Slnečná misia a Putovanie do stredu mliečnej cesty za čiernoudierou). Hvezdáreň láka návštevníkov aj pestrými sprievodnými aktivitami. Umožní vyskúšať Van deGraaffov generátor, pomocou farieb a štetcov preniesť vesmír na veľkoplošné plátna či súťažiť vskladaní unikátnej keramickej slnečnej sústavy.

Útvar astronómie Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove ponúkne pozorovanie Slnka pomocou slnečného ďalekohľadu Lunt, vedomostné kvízy, hlavolamy a hračky na solárnu energiu, tí skôr narodení sa môžu tešiť na analýzu svetla pomocou spektroskopu.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja prinesie zrkadlový ďalekohľad Dobson 150/900 so slnečným filtrom na pozorovanie slnečných škvŕn a slnečný ďalekohľad LUNT LS50 na pozorovanie slnečných erupcií.

Okrem AstroRoadShow v tomto roku župné hvezdárne pripravujú aj ďalšie zaujímavé podujatia. Pre veľký úspech sa na jeseň v rožňavskej hvezdárni zopakuje prednáška slovenskej astrobilogičky Michaely Musilovej. Na rovnakom mieste sa pre milovníkov astrofotografie chystá v júli aj Astro-Foto Workshop s Tomášom Slovinským. Krajská hvezdáreň v Michalovciach bude v septembri otvárať multifunkčnú sieň Galileo.