Pozorovanie večernej oblohy

Pozvánka na pozorovanie večernej oblohy v trebišovskej hvezdárni

Dátumy pozorovaní
19. a 26. januára 2024
Miesto udalosti
Areál múzea pri budove jazdiarne

ZDARMA

pre všetkých

Informácie o podujatí

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – Útvar astronómie, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva v piatok 19. 1. 2024 o 17:30 hod. na podujatie „Pozorovanie večernej oblohy“, ktoré sa uskutoční v areáli múzea pri jazdiarni.

Pozorovanie oblohy nám ponúkne putovanie zimnými súhvezdiami nad južným obzorom. Mesiac sa na oblohe ukáže v tvare písmena „D“, bude tesne po prvej štvrti. Práve v tejto fáze sú krátery na jeho povrchu veľmi dobre pozorovateľné. V jeho blízkosti zažiari Jupiter a Saturn uvidíme nízko nad juhozápadným obzorom. V piatok 26. januára o 17:30 hod si ďalekohľadom pozrieme planétu Jupiter vysoko nad južným obzorom. Na východe sa ukáže v plnom svetle Mesiac. Keďže jeho jasnosť dosiahne – 12,4 mag., budeme môcť pozorovať len najjasnejšie hviezdy na oblohe. V prípade nepriaznivého počasia bude pre účastníkov pripravená prednáška podľa ich vlastného výberu.

Beáta Lešková
manažér kultúry