Múzeum na dotyk – Deň s veľkým D pre zrakovo znevýhodnených

13 jún

Život vidiaceho a nevidiaceho je veľmi podobný v tom, že ani jeden z nich si nevie predstaviť, čo znamená mať či nemať zrak.
13. júna v Areáli kaštieľa Andrássyovcov v Trebišove pripravili Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Krajské stredisko a Krajská rada Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Košiciach podujatie Múzeum na dotyk – Deň s veľkým D pre zrakovo znevýhodnených. Celodenný program bol veľmi bohatý a pestrý. Život na panstve bol návrat do života v minulosti na panstve rodu Andrássyovcov. Návštevníci múzea mali možno získať vedomosti o tom, aké hospodárske a obytné budovy fungovali v areáli trebišovského kaštieľa, kto pracoval na panstve v Trebišove a aké tradície a zvyky mali obyvatelia kaštieľa. Súčasťou programu bola aj tvorivá dielňa – hmatový ateliér, axmová technika modelovania s keramickou hlinou. Stretnutie s Andrássyovcami bol historický fragment, ktorý umožnil spoznať a prežiť zaujímavý príbeh grófa Júliusa a grófky Katinky. Nechýbala prehliadka jazdiarne a súčasťou programu bola aj jazda na historickom traktore s vlečkou.
Záver programu umocnilo vystúpenie folklórnej skupiny Trebišovska orgoňina. So skupinou si zaspievali aj všetci účastníci podujatia a zaspievali aj sólisti. Boli ste úžasní.

Poďakovanie patrí Mestu Trebišov, Márii Szomjuovej, Edite Takáčovej a folkórnej skupine Trebišovska orgoňina.

Cieľ podujatia bolo spríjemniť im deň, pripraviť im program, ktorý im urobí radosť a budú na to spomínať. Urobiť im život lepším a krajším. Verím že sa nám to podarilo.


Foto a text : Gabriela Cibáková

Pridajte svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *