Dožinky

15 júl
 • Dátum és idő

  20. August 2022

 • Cím

  M. R. Štefánika 257/65

 • Organizátor

  Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov

 • Cena lístka

  4€

 • Zvýhodnené vstupné

  Kaštieľ + Dožinky 6€

Awesome Image

Podrobnosti o udalosti

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje svoje tradičné augustové podujatie DOŽINKY. Podujatie sa uskutoční 20. augusta v areáli trebišovského kaštieľa. „Teší ma, že po trojročnej pauze sa môžeme opäť vrátiť k tejto návštevnícky obľúbenej akcii, ktorá uchováva tradície zemplínskeho regiónu a približuje ich mladej generácii,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Program začne o14.00 hod. spanilou jazdou historických ale i nových traktorov mestom Trebišov. Na pódiu v parku kaštieľa o 15.00 hod. predvedie divadlo G z Trebišova zinscenovaný príbeh osláv Dožiniek za čias Andrássyovcov. Atmosféru dotvoria folklórne skupiny Trebišovská Orgonina a Parobci z Dvorianok.

O 16.00 hod. vystúpi folklórny súbor Borievka z Košíc. Oceníme najúspešnejších jednotlivcov a kolektívy krajských a celoslovenských prehliadok a súťaží za rok 2022 a vyhodnotíme súťaž o najkrajší dožinkový veniec.

O 17:30 hod. vystúpi hudobná skupina Mitoda z Trebišova, po ktorej vylosujeme tombolu. Záverečné vystúpenie bude patriť Samuelovi Tomečekovi a jeho kapele.

V areáli parku si návštevníci môžu prezrieť jednotlivé kroky, ktoré predchádzajú príprave chleba – od mlátenia obilia, mletia zrna, prípravy cesta na chlieb až po finálne upečenie voňavého bochníka. Pochutnať si môžu na slivkovom lekvári, varenej zameške, hrubých lokšoch či tokajských kolačkoch a všetky dobroty zapiť tokajským vínom.

Veľkým lákadlom bude prezentácia tradičných remesiel. „Návštevníci môžu sledovať vyrezávanie drevorezbárov, prácu kováča v kováčskej dielni, či výrobu píšťaliek. Asi najväčším unikátom bude splietací stroj z 19. storočia, na ktorom si návštevníci môžu sami vyskúšať upliesť lano,“ pozýva do Trebišova riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, Beáta Kereštanová.

Na mieste prebehne výstava prác zo súťaže o Dožinkový veniec a trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením bude interaktívna drevorezba Cesta k sebe - Tancuj v drevenom objatí.

Zabaviť sa môžete zážitkovou jazdou na historickom traktore s vlečkou a prezentáciou historických traktorov.

Nebude chýbať ani prehliadka kaštieľa.Vstupné na podujatie je 4€.
Zvýhodnené vstupné: prehliadka kaštieľa + dožinky 6€.

Kontaktná osoba: Mgr. Emília Vítková
Email: emilia.vitkova@muzeumtv.sk

Harmonogram

Kontaktné informácie

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte prosím naše múzeum.

Rezervácia lístkov

    darabszám

  predchádzajúci príspevok

  Verejné večerné pozorovanie

  nasledujúci príspevok

  Pozorovanie Slnka