Vyhodnotenie krajského a celoslovenského kola vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“

  • Home
  • Astronómia
  • Vyhodnotenie krajského a celoslovenského kola vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“
17 jún

Miestom konania krajského kola 34. ročníka vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“ sa konala v priestoroch galérie Zemplínskeho kultúrneho centra v Michalovciach 24. apríla 2024. Hlavným organizátorom bola Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum (KH a ZKC) v Michalovciach. Na krajskom kole sa  zúčastnilo v 1. kategórii 19 súťažiacich, v 2. kategórii 9 súťažiacich a v 3. kategórii 14 súťažiacich z okresov Košice, Michalovce, Trebišov, Spišská Nová Ves, Košice-okolie a Rožňava. Náš okres v krajskom kole reprezentovalo vo všetkých troch kategóriach spolu 8 súťažiaci, víťazi okresného kola. Účastníci súťažili v kolách, ktorých obsahová náplň pozostávala z písomných testov, všeobecnej astronómie, slnečnej sústavy, astronomických prístrojov, kozmonautiky, histórie astronómie a z praktickej časti. Odpovede vyhodnocovala päťčlenná porota, ktorú tvorili zástupcovia všetkých astronomických pracovísk Košického samosprávneho kraja. Zároveň sa podieľali na príprave testov pre všetky tri kategórie.  Už počas priebehu súťaže po každom kole porota bodovo hodnotila výkony súťažiacich. Konečné výsledky ukázali, že sa trebišovskí mladí hvezdári svoju prípravu nezanedbali, čo potvrdila aj výsledková listina.

V prvej kategórii obsadili:

2. miesto: Ema Malčická, ZŠ M. R. Štefánika, Trebišov

7. miesto: Timotej Virík,  ZŠ Obchodná 5, Sečovce
8. miesto: Soňa Močková, ZŠ Pribinova, Trebišov

V druhej kategórii obsadili:

1. miesto: Ján Marek Urban, ZŠ Zemplínska Teplica

6 miesto: Branislav Soták, ZŠ Obchodná 5, Sečovce

9. miesto: Tibor Balog, ZŠ Leles

V druhej kategórii obsadili:

1. miesto: Michaela Bérešová , ZŠ M. R. Štefánika, Trebišov

12. miesto: Monika Najmanová,  

Naši súťažiaci Ema Malčická, Ján Marek Urban a Michaela Bérešová  postúpili do celoslovenského finále.

Link: Výsledky krajského kola súťaže „Čo vieš o hviezdach 2024“ • KHaZKC.sk

Celoslovenské koloorganizovala Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, ktoré prebehlo v dňoch 12. – 14. júna 2024. Súťažilo sa opäť v priestoroch  Hvezdárne a planetária v Prešove. Po absolvovaní jednotlivých kôl pozostávajúcich z riešení písomných úloh – príkladov, „slepej hviezdnej mapy“, testu z histórie astronómie a ústneho kola sa v 1. kategórii  umiestnila Ema Malčická na 6. mieste z celkového počtu 24 súťažiacich V druhej kategórii Michaela Bérešová obsadil tak isto veľmi pekné 6. miesto Ján Marek Urban z celkového počtu 24 súťažiacich. V tretej kategórii Michaela Bérešová obsadil 11. miesto z celkového počtu 24 súťažiacich. Zastúpených bolo všetkých 8 krajov celého Slovenska. Súťaž bola veľmi náročná. Výsledky nie sú náhodné, ale odrážajú dlhoročnú prípravu.

Link: Výsledková listina – celoslovenské finále súťaže „Čo vieš o hviezdach?“ 2024 – Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo (suh.sk)

Všetkým zúčastneným blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove.


Pridajte svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/data/c/7/c76cd...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35