• Dátum és idő

M. R. Štefánika 1978/53

Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov - Útvar astronómie

zdarma

Útvar astronómie Vás pozýva na pozorovanie večernej oblohy prenosnými ďalekohľadmi. Náš verný spoločník, Mesiac na oblohe uvidíme ale až okolo polnoci, pretože je dva dni po poslednej štvrti. Na tmavnúcej oblohe bez mesačného svitu ukážeme ako sa orientovať pomocou súhvezdí. Nad južný obzorom zasvietia planéty Saturn a Jupiter, neskôr na východe Mars. Tentoraz, ak počasie dovolí, budeme môcť vidieť aj Leonidy, meteory vrcholiace práve zo 17.11. na 18. novembra o polnoci. Očakávať môžeme 15 meteorov za hodinu, alebo aj niekoľko za pár minút. Leonidy sú jedinečné v tom, že majú opakujúci sa vrchol približne každých 33 rokov, pri ktorom možno vidieť až stovky, či dokonca tisícky meteorov za hodinu – tzv. meteorický dážď. Materským telesom je kométa 55P/Tempel-Tuttle. Pozerať sa nemusíte len do okolia radiantu v súhvezdí Leva, ale pokojne aj inam na oblohu. Stopy Leonid spoznáte ľahko, ide o veľmi rýchle meteory, ktorých trajektórie sa zbiehajú v hlave Leva. Pokiaľ meteor poletí odinakiaľ a navyše bude pomalší, ide o náhodný meteor, alebo iný slabší roj.

Pozorovanie sa uskutoční v piatok 18. 11. 2022 o 17:00 hod. v areáli múzea pri jazdiarni. V prípade nepriaznivého počasia je pripravený náhradný program.

Tešíme sa na Vás.
Vstupné: zdarma

Kontakt: 0902 627 882

Pozorovanie oblohy