• Dátum és idő

  21. október 2023, sobota od 11:00 do 16:00

 • Cím

  M. R. Štefánika 257/65

 • Organizátor

  Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov

 • Cena lístka

  Ceny lístkov v texte nižšie

Awesome Image

Hon na líšku

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje pod záštitou predsedu Ing. Rastislava Trnku, 21.10.2023 podujatie Hon na líšku, ktoré je ďalším v rámci 200. výročia narodenia grófa Andrássyho.


„Hon na líšku je udalosťou, ktorá nepochybne patrí k obdobiu začínajúcej jesene a k tradíciám šľachticov. Veď aj samotný gróf Július Andrássy bol vychýrený poľovník a jeho trofeje z celého sveta možno obdivovať v kultúrnych zariadeniach Košického samosprávneho kraja. Osobne som sa ešte podobnej akcie nikdy nezúčastnil, preto som rád, že po prvýkrát zažijem hon na líšku práve v našom kraji,“ - uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.


Rodina Andrássyovcov mala odjakživa vo veľkej obľube poľovačky a parforsné hony, ktoré sa zvyčajne konali v jesennom období. Každý člen šľachtického rodu Andrássy si túto udalosť za nijakých okolností nenechal ujsť. Všetci sa na ňu počas celého roka nesmierne tešili. Výnimkou nebol ani gróf Július Andrássy, ktorý sa aj napriek svoje zaneprázdnenosti a neodkladným pracovným povinnostiam, či už vo Viedni na cisárskom dvore alebo v Budíne a Pešti vždy snažil byť na sviatok sv. Huberta – 3. novembra na svojom panstve v Trebišove, kde sa usporadúvali hony na líšku. Tie sa neskôr stali tradíciou celej rodiny Andrássyovcov. V tejto tradícii parforsných honov sa pokračovalo aj po smrti grófa Júliusa. Jeho najstarší syn gróf Teodor dbal na to, aby bolo v deň honu všetko potrebné pripravené, pričom svorka psov, majster a jeho pomocníci boli dovezení priamo z Anglicka. Príjemnú atmosféru za zvuku lesných rohov si užívali aj pozvaní hostia, odetí do červených frakov.


Jazdecký klub Larysa Trebišov si pre návštevníkov pripravil ukážku takého honu na líšku. Program sa začne o 12:00 h pred múzeom slávnostným otvorením a bude pokračovať samotnou ukážkou honu v areáli mestského parku. Následne bude pred kaštieľom slávnostné odovzdávanie trofejí a dekorovanie.


„Parforsné hony na líšku mali v rodine Andrássyovcov silnú tradíciu, preto sme ju chceli v tomto významnom roku návštevníkom autenticky priblížiť v areáli trebišovského múzea,“ - povedala riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.


Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý sprievodný program nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Nebude chýbať hudba, lesná pedagogika a aktivity súvisiace s poľovníctvom. Na svoje si prídu aj malí návštevníci, pre ktorých sú pripravené rôzne aktivity a tiež jazda na poníkoch.

Srdečne Vás všetkých pozývame.

Pre viac informácií nás kontaktujte na telefónnom čísle 0905 212 621, sledujte našu stránku www.muzeumtrebisov.sk alebo našu FB stránku Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov, kde nájdete informácie o programe.

Kontaktná osoba: Mgr. Darina Majovská
Email: majovska.darina@muzeumtrebisov.sk

Harmonogram

 • 21. október 2023

  Trvanie akcie:

  Akcia začne o 11:00 slávnostným sprievodom koní cez mesto a skončí o 16:00.

Kontaktné informácie

Kontakt: Mgr. Nikola Radová
radova.nikola@muzeumtrebisov.sk

Rezervácia lístkov

    darabszám


  Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/data/c/7/c76cd...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /data/c/7/c76cdac0-15df-414e-a916-202eaa746f04/muzeumtrebisov.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35