výstava ANDRÁSSY 200
Informácie pre návštevníkov

výstava ANDRÁSSY 200

 • Dátum és idő

  od 9. marca 2023

 • Cím

  M. R. Štefánika 1978/53

 • Organizátor

  Múzeum Trebišov - Kaštieľ Andrássyovcov

 • Cena lístka

  dospelí - 6 €

 • Cena lístka

  deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP - 3 €

Awesome Image

Podrobnosti o udalosti

Výstava ANDRÁSSY 200

TERMÍN: 9. marec 2023 - 30. september 2023

OTVÁRACIE HODINY:
Po - Pi: 8:00 - 15:30 (posledný vstup 14:30)
So:      14:00 - 18:00 (posledný vstup 17:00)
Ne:     14:00 - 18:00 (posledný vstup 17:00)

VSTUPNÉ:
- dospelí 6 EUR
- deti, mládež, dôchodcovia, držitelia preukazov ZŤP 3 EUR


Rok v znamení 200. výročia narodenia grófa Júliusa Andrássyho odštartuje v Trebišove.


Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho k raja, v spolupráci s Mestom Trebišov, usporadúva pri príležitosti 200. výročia narodenia grófa Júliusa Andrássyho výstavu s príznačným názvom ANDRÁSSY 200, ktorá je verejnosti sprístupnená od 9. marca 2023.
„Rod Andrássyovcov zohral významnú úlohu v dejinách župy. Tento rok si pripomíname 200. výročie narodenia významného maďarského politika a diplomata, grófa Júliusa Andrássyho. Pri tejto vzácnej príležitosti sa budú v rôznych miestach kraja konať zaujímavé podujatia, prehliadky a výstavy, ktoré priblížia históriu grófskej rodiny aj život pred stáročiami. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, ktoré sídli v kaštieli Andrássyovcov, si dalo obzvlášť záležať na jedinečných aktivitách pre širokú verejnosť aj fanúšikov histórie. Bude to veľkolepé, východniari sa majú na čo tešiť,“ uviedol predseda košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Samotná výstava ANDRÁSSY 200 (sprístupnená pre širokú verejnosť od 9. marca) je umiestnená na prízemí kaštieľa v priestoroch galérie. Táto krátkodobá výstava prezentuje život jedného z najväčších politikov 19. storočia grófa Júliusa Andrássyho – predsedu uhorskej vlády a neskoršieho ministra zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska, ktorý je pochovaný v rodinnom neogotickom mauzóleu na brehu jazierka v trebišovskom mestskom parku. Výstava prevedie návštevníkov životom grófa Andrássyho od jeho narodenia v marci roku 1823 cez jeho politickú kariéru až po jeho smrť vo februári 1890. Okrem iného sa návštevníci dozvedia aj o jeho rodinnom živote či o jeho vzťahu k cisárskemu páru (cisárovi Františkovi Jozefovi I. a cisárovnej Alžbete - Sisi). Medzi vystavovanými zbierkovými predmetmi môžete vidieť napríklad trónne kreslo, ktoré dal vyrobiť Július Andrássy pre cisára Františka Jozefa I. pri príležitosti pobytu cisára v trebišovskom kaštieli v roku 1887, jurácku šabľu, ktorú gróf Andrássy daroval podžupanovi Zemplínskej župy, repliku korunovačných šiat cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety (Sisi), repliku svätoštefanskej koruny, ktorou Andrássy korunoval cisára a cisárovnú za uhorského kráľa a kráľovnú či maľbu, ktorá pochádza z osobnej zbierky cisára Františka Jozefa I. a mnohé iné.

Prostredníctvom rôznych zaujímavostí či pikantérií chceme touto výstavou návštevníkom priblížiť grófa Andrássyho ako manžela, otca, dobrého priateľa, vtipného človeka, šľachtica, ale aj ako významného politika 19. storočia.

Výstava potrvá do 30. septembra 2023. Cena vstupného bude 6 eur.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove bude okrem toho v roku 2023 pripravovať niekoľko podujatí a aktivít spojených s 200. výročím narodenia grófa Andrássyho, ako napríklad Aristokratický ples, Hon na líšku či medzinárodnú odbornú konferenciu o Andrássym. Určite sa máte na čo tešiť.Sprievodné podujatia

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove bude v roku 2023 pripravovať niekoľko podujatí a aktivít spojených s 200. výročím narodenia grófa Júliusa Andrássyho.

MEDZINÁRODNÁ ODBORNÁ KONFERENCIA
termín: dátum bude upresnený
téma: Július Andrássy – politik 19. storočia
názov konferencie: nie je ešte daný
záštita nad konferenciou: Szapáry György
odborný garant: PhDr. Gabriel Viszlay, PhD.
Medzinárodná odborná konferencia bude zameraná na život a politickú kariéru grófa Júliusa (Gyulu) Andrássyho, ktorého 200. výročie narodenia si pripomíname v tomto roku. Pri tejto príležitosti pripravujeme pre odbornú, ale aj laickú verejnosť sériu prednášok od slovenských, ale aj zahraničných prednášajúcich.

ARISTOKRATICKÝ PLES
termín: 22. septembra 2023 (piatok)- symbolika sobáša Júliusa Andrássyho a Katinky Kendeffy
téma: maškarný ples v benátskom štýle (ešte sa upresní)
názov plesu: nie je ešte daný
Pre návštevníkov pripravujeme aristokratický ples francúzskeho cisára Napoleona III., na ktorom sa v roku 1856 gróf Andrássy stretol so svojou budúcou manželkou Katinkou Kendeffy. Návštevníci zažijú tzv. živé múzeum, kde sa prostredníctvom klebetiacich dám dozvedia o krásnom obesencovi a zažijú atmosféru dávneho aristokratického plesu 19. storočia. Nadšencov histórie istotne zaujme aj slávnostne prestretá tabuľa, ktorá bude reflektovať stolovanie najvyššej šľachty v 2. polovici 19. storočia. Ples sa nezaobišiel bez dobrého jedla, preto si pre návštevníkov pripravíme ochutnávku „plesových“ jedál a cukroviniek podľa dobových receptov či kvalitného vína.

HON NA LÍŠKU
Termín: 22. október 2023 (nedeľa)
Téma: hon na líšku v Trebišove
Program: slávnostné otvorenie akcie, hon na líšku, sprievodný program, ukážka poľovníckych trofejí, lesná pedagogika, ochutnávka poľovníckych jedál
Každoročne sa 3. novembra – v deň sv. Huberta – konali v trebišovskom kaštieli hony na líšku. Takto popisuje parforsné poľovačky v Trebišove Katinka Károlyi, vnučka grófa Júliusa (Gyulu) Andrássyho. Keďže rok 200. výročia narodenia grófa Andrássyho sa pomaly končí, záverečným podujatím trebišovského múzea bude Hon na líšku, ktorý sa uskutoční v trebišovskom mestskom parku. Ďalšími sprievodnými aktivitami bude prednáška o parforsných poľovačkách v trebišovskom, parchovianskom či veľatskom chotári, výstava trofejí či ochutnávka poľovníckych jedál podľa dobových receptov. Naši najmenší návštevníci sa môžu tešiť na aktivity spojené s lesnou pedagogikou.Kontaktná osoba: Mgr. Nikola Radová
Emailová adresa: radova.nikola@muzeumtrebisov.sk


Tešíme sa na Vás.

Harmonogram

 • 9. marec 2023 - 30. september 2023

  Trvanie výstavy

  Galéria kaštieľa na prízemí

Kontaktné informácie

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás prosím na info@muzeumtrebisov.sk alebo vstupenky@muzeumtrebisov.sk

Rezervácia lístkov

    darabszám