Kamenina Wedgwood

02 jan

Vo fonde histórie nášho múzea sa od roku 2020 nachádza kameninová súprava britskej značky Wedgwood. Súprava pozostáva zo štyroch veľkých tanierov, štyroch tanierov strednej veľkosti, dvoch malých tanierikov a omáčnika. Pre múzeum bola súprava získaná s finančnou pomocou Fondu na podporu umenia, ako aj s podporou Košického samosprávneho kraja.

súprava bola získaná s finančnou pomocou Fondu na podporu umenia

Súpravu sa nám v tomto roku podarilo skompletizovať dokúpením zvyšnej časti kameniny pozostávajúcej zo šiestich okrúhlych tanierov, jedného menšieho taniera, hlbšej misy a oválneho taniera. Nákup akvizície bol aj v tomto prípade podporený prostredníctvom Fondu na podporu umenia, ako aj s podporou Košického samosprávneho kraja. Kompletný servis je vystavený v stálej expozícii „Šľachtické rody trebišovského kaštieľa“.

firma pôvodom z Anglicka

Firma pôvodom z Anglicka bola založená v roku 1759 Josiahom Wedgwoodom, ktorý je často označovaný ako „otec anglických hrnčiarov“. Firma sa špecializovala na výrobky z čadiču (tzv. „Black Basalt“), neglazovaných nádob „Jasper“ či nádob s nádychom farby slonoviny nazývaných „Queen’s Ware.“  Tieto materiály ponúkali omnoho lacnejšiu alternatívu k porcelánu. Boli oceňované pre svoju vysokú kvalitu, umeleckú hodnotu a jedinečnú originalitu. Kamenina Wegdwood bol od počiatku symbolom luxusu, o čom svedčí aj fakt, že ho vlastnila ruská cárovná Katarína Veľká či kráľovná Charlotte von Mecklenburg. Zaujímavosťou je, že firma počas života svojho zakladateľa nevyrobila žiaden porcelánový predmet.

Detail ústredného motívu – zobrazuje hrad rodiny Este a prístav mesta Ferrara

Od roku 1815 sa začala výroba tzv. kostného porcelánu „Bone China“. Vďaka prímesi popola z kostí hovädzieho dobytka bola pre tento typ porcelánu charakteristická jeho žiarivá bielosť, pevnosť, ľahkosť a väčšia priehľadnosť.

Konkrétny vzor Ferrara sa začal vyrábať v roku 1832. Ústredným motívom tohto vzoru je taliansky prístav, ktorému dominuje vysoká loď s námorníkmi vykladajúcimi alebo nakladajúcimi tovar. V pozadí je zobrazený impozantný hrad rodiny Este v meste Ferrara, ktoré je situované na rieke Pád. Verzie tejto scenérie boli prispôsobované mierkam a plochám jednotlivých nádob jedálenských či čajových servisov. Okrajové časti zobrazeného mestského pobrežia sú nahusto zdobené poľnými kvetmi, čo pravdepodobne predstavuje bohato kvitnúce lúky.

Kamenina od lekára betliarskej andrássyovskej grófskej rodiny.

Súprava kameniny Wedgwood – Ferrara bola pravdepodobne darovaná Dr. Arthurovi Mauerovi z Čučmy (Csucsomi). Stal sa lekárom betliarskej andrássyovskej grófskej rodiny. Bol obľúbeným lekárom, ale aj dôverným radcom a priateľom grófa Emanuela a jeho manželky Gabriely a neskôr aj ich syna grófa Gejzu. Napísal monografiu o rodine Andrássy pod názvom Zbierka údajov vzťahujúcich sa na históriu grófskej rodiny Andrássyovcov z Csíkszentkirálya a Krásnej Hôrky. V roku 1877 založil regionálne noviny Rozsnyói Hiradó (Rožňavský spravodaj), ktoré gróf Július Andrássy humorne prezýval Rosenauer Times.

nasledujúci príspevok

Mariánske súsošie

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené so znakom *